ثبت برند در قم

ثبت برند در قم


صنایع غذایی قم با توجه به کیفیت بالا ظرفیت برند شدن را دارا می باشد.فرش ابریشم قم یک برند جهانی می باشد و می بایست در صدد شناساندن این برند در بازارهای هدف بین‌المللی بود.سوهان نوعی شیرینی ایرانی و به سخن دیگر، نوعی حلوا است که از جوانه گندم تهیه می‌شود.تهیه کنندگان این محصولات با ثبت برند شهرتی نه تنها در ایران بلکه در جهان می یابند.اکثر محصولات استان قم به کشورهای منطقه از جمله افغانستان، عراق و امارات صادر شده و در مجموع استان قم محصولات خود را به 44 کشور صادر می نماید و به همین سبب در زمینه توسعه صادرات به ‌ویژه در استان قم امیدوار به اشتغال‌زایی بیشتر هستیم.

ثبت برند در قم

ثبت برند در قم

طبق ماده 30 علائم تجاری،علامت و نام تجاری

الف: علامت هر نشان قابل رویتی است که کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از یکدیگر متمایز می کند.
ب: نام تجاری اسم یا عنوانی است که مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی می باشد.

ثبت علامت تجاری در قم

ثبت علامت تجاری در شهرستان های قنوات، جعفریه و کهک استان قم به دو صورت علامت جمعی و نام تجاری بیان می شود.هر نشانی که باعث تمایز کالا و خدمات تولیدکنندگان از یکدیگر شود علامت تجاری می گویند.این علامت نشان فیزیکی است که در اظهارنامه درج می شود .نام تجاری معین کننده شخص حقیقی یا حقوقی صاحب علامت می باشد.

حق استفاده برند در قم

استفاده منحصر به فرد از یک علامت مختص کسی است که آن برند را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد.اگر شخصی بدون رضایت صاحب برند از علامت وی استفاده کرده و به حقوق وی تجاوز کند در این صورت مالک برند ثبت شده میتواند علیه او در دادگاه اقامه دعوی نماید. این حقوق شامل مواردی است که علامتی شبیه علامت ثبت شده موجود باشد و استفاده از آن برای کالا و خدمات مشابه باعث گمراهی عموم میشود.

مدارک لازم جهت ثبت برند و علامت تجاری در قم

اصولاً برندها به دوصورت حقیقی،به نام شخص و برند حقوقی به نام شرکت، قابل ثبت هستند. تفاوت میان این دو فقط درارائه مدارک می باشد.در ثبت برند حقیقی کلیه مدارک باید به نام شخص و مرتبط به طبقه و فعالیت او در جواز کسب باشد.ثبت برند حقوقی درقم تمام مدارک و مجوزها باید به نام شخصیت حقوقی یعنی شرکت باشد و طبقه مورد نظر باید در در اساسنامه شرکت و در قسمت موضوع فعالیت قید شده باشد.

شخص حقیقی:

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی
 2. کپی جواز کسب یا مجوز فعالیت مرتبط در زمینه خدمات
 3. کپی کارت بازرگانی
 4. نمونه برند و علامت تجاری و لوگو در کادر 10 در 10

شخص حقوقی:

 1. کپی مدارک شرکت (آگهی تاسیس ثبت شرکت ، هر نوع تغییرات (تغییر نام ، تغییر آدرس ، تغییر مدیرعامل شرکت )، روزنامه ثبت شرکت و تغییرات )
 2. کپی مجوز های شرکت (پروانه بهره برداری ، جواز تاسیس )(در صورت نداشتن مجوز بنام شرکت اگر رئیس هیات مدیره یا مدیرعامل به صورت شخصی داشته باشند قابل قبول برای ثبت می باشد ).
 3. کپی کارت بازرگانی ( بنام شرکت یا بنام مدیرعامل شرکت )
 4. کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل ثبت شرکت
 5. یک نمونه از علامت مورد تقاضا ( در کادر 10 در 10 )
 6. مهر شرکت

نکته:کارت بازرگانی برای ثبت برند به انگلیسی لازم است و در صورتی که ثبت برند شما تنها به زبان فارسی باشد به کارت بازرگانی نیازی نیست.

مدت اعتبار برند ثبت شده در قم

اعتبار ثبت علامت 10 سال از تاریخ ارائه اظهارنامه ثبت میباشد.با پایان این مدت به درخواست مالک برای دوره های متوالی10 ساله دیگر با پرداخت هزینه تعیین شده قابل تمدید است.

زمان و تعرفه ثبت برند در قم

به کمک سامانه مالکیت صنعتی می توان به ثبت برند اقدام نمود.پس از طی مراحل و ارسال اطلاعات متقاضی ثبت برند،سپس تمامی اطلاعات ارسالی توسط کارشناسان اداره مورد بررسی قرار می گیرد .بعد از بررسی ها و آگهی در روزنامه روند ثبت برند 45 روز کاری به طول می انجامد.شایان ذکر است که این زمان متغییر است زیرا به دلیل تعداد زیاد پرونده های کارشناسان مراحل به کندی پیش می رود .با توجه به نوع درخواست برند تجاری و طبقات درخواستی هزینه های ثبت برند یا علامت تجاری متغیر می باشد

نحوه انتخاب نام برای برند در قم

برای انتخاب نام برند در قم نکته مهمی را که باید در نظر گرفت این است که اسامی مشهور را نمی توان ثبت کرد. همچنین اگر نام انتخابی با نام برند دیگری بیش از50% تشابه داشته باشد نیز قابل ثبت نمی باشد.البته این حالت بیشتر در طبقات مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی، ایمنی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی اتفاق می افتد.همچنین یکی از مواردی که در ثبت برند ممنوع می باشد، استفاده از نام مناطق جغرافیایی می باشد.

بنابراین برای جلوگیری از عدم پذیرش نام،باید از نام های مختلط و چند سیلابی در طبقه شلوغ، استفاده کرد. اگر برندی که قصد ثبت آن را دارید، داری لوگو باشد، بهتر است از نماد های ساده و قابل فهم استفاده نمود.همچنین متقاضیان می توانند از یک برند هم فارسی و هم نام انگلیسی آن را ثبت کنند.برای انتخاب نام برند شئونات اسلامی را باید درنظر گرفت زیرا در غیر این صورت با اخطار مواجه خواهید شد.

اگر برند شما متقلبانه ثبت شده و شبیه یکی از برندهای مشهور باشد،در این صورت این موضوع از طرف صاحبان برند قابل شناسایی می باشد و قابلیت برگشت نیز دارند. برای انتخاب یک نام درست و داشتن اطلاعات لازم و کافی می توانید از مشاوران موسسه حقوقی کریم خان استفاده نمایید.بعد از انتخاب نام برند اظهارنامه شما در سامانه اداره مالکیت صنعتی ثبت می شود. بعد از طی مدت زمان معین،کارشناسان اداره مالکیت صنعتی نظر نهایی خود را برای ثبت برند در ایران به اطلاع شما می رسانند.

سپس آگهی تقاضا برای ثبت برند صادرمی شود.بعد از چاپ آگهی تقاضا تا 30 روز می توان اعتراض کرد. اگر اعتراضی نباشد آگهی دوم در روزنامه رسمی چاپ می شود و در پایان گواهی ثبت برند 10 ساله صادر شده و تحویل مالک برند می گردد.

مزایای ثبت برند در قم

 • اخذ و اعطای نمایندگی با کمک ثبت برند در قم
 • بسته بندی کالاها و درج نام نشان بر روی محصولات
 • دریافت وام و تسهیلات بر پایه ی اعتبار برند
 • حضور در بورس برای شرکتها و بالا رفتن ارزش سهام شرکتها
 • رقابت سالم با بالابردن کیفیت کالاها
 • صادرات کالاها بعد از ثبت برند در قم
 • بسته بندی کالا برای کسب سود بیشتر
 • صادرات کالاها با نام و نشان مشخص با ثبت برند در قم

ثبت لوگو و آرم و علائم تجاری در قم

نمادهای گرافیکی شامل اشکال هندسی ،شکل ها ، حروف و یا دست نوشته ها لوگو می گویند. این اشکال به صورت خاصی کنار هم قرار گرفته شده اند و با علائم تجاری متفاوت است.

چند نکته درمورد ثبت علامت تجاری و صنعتی٬ لوگو و آرم

 • بعد از ثبت برند ، گواهی صادر می شود.
 • مدت اعتبار گواهی ثبت برند معادل ۱۰ سال می باشد.
 • جهت ثبت چند برند به صورت همزمان باید به تعداد آنها اظهار نامه جداگانه کامل شود .
 • واگذاری برند ثبت شده به اشخاص دیگر در داخل کشور باید رسما ” ثبت شود.
 • تغییرات آدرس شخص حقیقی یا حقوقی مالک برند ، تنها در صورت ثبت شدن رسمیت خواهد داشت.
 • ثبت برند تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را مجبور کند.
 • نقل و انتقال برند براساس قوانین تجارت مجاز می باشد و میبایست براساس مقرارت قانون ثبت علائم و اختراعات ایران ثبت گردد.
 • حقوق استفاده علامت تجاری فقط متعلق به افرادی است که برند خود را ثبت کرده باشند.

ثبت اضافه کالا و طبقه برند درقم

در سامانه ثبت برند با انتخاب گزینه ثبت اظهارنامه، افزایش کالا و طبقه اظهارنامه را با کمک مشاوران ثبت کریم خان تکمیل کنید.تمامی مراحل ثبت افزایش کالا مانند ثبت آن می باشد با این تفاوت که اظهارنامه سابق شما در اداره مالکیت صنعتی موجود می باشد. با ارسال این اظهارنامه کارشناس اداره مالکیت صنعتی پرونده را بررسی کرده و در صورت تایید با پرداخت هزینه های اضافه طبقات آگهی آن انتشار می یابد.

طبقه بندی علامت تجاری

 • اسباب بازی و لوازم ورزش
 • مصنوعات و اشیاء ساخته شده از مواد مختلف
 • فلزات و مصنوعات فلزی
 • مواد غذایی و محصولات کشاورزی
 • صنایع و محصولات شیمیایی
 • مصنوعات نساجی
 • دستگاه و لوازم و آلات فنی و علمی و صنعتی
 • سایر موارد

برای مشاهده سایر موارد طبقات علامت تجاری به لینک سایت کریم خان مراجعه کنید.

ثبت برند توسط موسسه حقوقی کریم خان در استان قم

 • ثبت برند در جعفر آباد
 • ثبت برند در کهک
 • ثبت برند در سلفچگان
 • ثبت برند در خلجستان

کارشناسان موسسه حقوقی ثبت شرکت کریم خان،افتخار دارند با مشاوره تلفنی کاملا رایگان درباره ثبت برند در خدمت شما عزیزان باشند.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *