چگونگی تغییر در ثبت علامت های تجاری

چگونگی تغییر در ثبت علامت های تجاری


توضیحاتی جامع در مورد تغییر در ثبت علامت های تجاری

تغییرهایی در ارتباط با علامت های تجاری یا طبقه محصولات یا مالکین علامت های تجاری و همینطور تغییرهایی در ارتباط با آدرس و تابعیت و نمایندگان قانونی مالکین علامت های تجاری در ایران به رسمیت شناخته نمی شوند و مورد حمایت قرار نخواهند گرفت تنها در صورتیکه که در ایران ثبت گردند.

 

چگونگی تغییر در ثبت علامت های تجاری

بر اساس ماده 138 بخش نامه اجرایی قانون مزبور، صاحب برند موظف می باشد هر گونه تغییرات درمورد اسم، آدرس، تابعیت و محل سکونت یا اعطاء مجوز بهره گیری از برند یا منتقل نمودن و یا اعراض از برند به ثبت رسیده به اطلاع مرجع ثبت برساند. انجام چنین تغییرهایی با مراعات نمودن ضوابط قانون و بخش نامه اجرایی آن همراه می گردد. در صورتی که در طبقه بندی بین المللی علامت های تجاری به ثبت رسیده، تغییرهایی صورت گیرد صاحبان علامت های تجاری امکان این را دارند که از مرجع ثبت تقاضا کنند که تغییرهای ذکر شده در گواهینامه علامت ها اعمال گردد.

موسسه حقوقی کریم خان در این مقاله به بیان روال تغییر در ثبت علامت های تجاری می پردازد.

هر نوع تغییراتی در مالکیت ثبت علامت جمعی یا تغییراتی در اظهارنامه ثبت علامت جمعی مشروط بر مجوز قبلی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. چنانچه تغییرات در مالکیت ثبت علامت فردی یا جمعی در موردهایی همچون ماهیت، مبدا، مراحل تولید، خصوصیات یا سازگاری با اهداف محصولات یا خدمات، باعث گمراهی یا اغفال همگانی گردد اعتبار کافی را نخواهد داشت.اگر در هنگام تمدید ثبت، تغییری در برند صورت پذیرد، رعایت کردن قوانین و ضوابط منوط بر تغییرها از هر جهت ضروری می باشد.

چنانچه تاریخ انقضای مدت اعتبار برند فرا رسیده باشد، ثبت همان علامت از سوی مالک علامت یا سایر افراد، مطابق تمامی قوانین و ضوابط و تشریفات مرتبط با ثبت علامت های تجاری صورت می پذیرد. اشخاص ذی نفع قادرند طی سی روز از تاریخ انتشار آگهی مربوطه، اعتراض خودشان را ارائه دهند.

موسسه ثبت کریم خان پیوست های فرم تغییر آدرس صاحب علامت های تجارتی را بصورت زیر عنوان می کند:

  1. اصل آخرین مدرک مورد اعتبار ثبت علامت های تجاری.
  2. رونوشت شناسنامه و کارت ملی صاحبان حق امضاء برای شخص حقوقی بر اساس آخرین روزنامه رسمی.
  3. رو نوشت آخرین روزنامه رسمی اشخاص حقوقی ( سازمان یا شرکت ها و غیره ) بر پایه معرفی اعضا هیئت مدیران و صاحبان و صاحب حق امضاء مجاز.
  4. وکالتنامه چنانچه درخواست به وسیله ی وکیل صورت گرفته باشد.
  5. معرفی نامه وکیل شخص حقوقی مشروط بر اینکه درخواست به وسیله ی او ارائه گردیده باشد.
  6. قبض تادیه هزینه های قانونی.

پیوست های تغییرات اسم صاحب علامت های تجاری

  • اصل یا رو نوشت نهایی ترین گواهی ثبت علائم تجارتی
  • مدارک مثبت هویت درخواست کننده (رو نوشت شناسنامه،رو نوشت کارت ملی و صفحه توضیحات )
  • وکالتنامه چنانچه درخواست به وسیله ی وکیل صورت گرفته باشد.
  • قبض تادیه هزینه های قانونی

تغییرهایی در ارتباط با آدرس و اسم مرکز مالک برند و یا اینکه در ارتباط با آدرس نماینده قانونی او در ایران، به آگهی نیازمند نیست. اما سایر تغییرهای در ارتباط با صاحب برند یا نماینده قانونی برند، و همچنین تغییرهای در ارتباط با برند تجارتی و طبقه محصول، می بایست حتماً به هزینه مالک برند در روزنامه رسمی انتشار یابد.بر پایه ماده 146، تمامی تغییرها و انتقالات یا ابطال و پایان و یا اعراض از علائم به ثبت رسیده در صفحه مخصوصی که به ثبت برند مربوط می باشد، ثبت و در ظهر گواهی نامه علامت قید شود و به استثنای مواردی چون تغییر آدرس، هزینه ذی نفع طی 30 روز از تاریخ ثبت در روزنامه رسمی آگهی گردد.

مورد های ذکر شده تا آن زمان که ثبت نشده اند در مقابل اشخاص ثالث قابلیت استناد را ندارد. ثبت آن ها مشروط بر تادیه هزینه های تعیین شده در جداول هزینه و چنانچه لازم باشد هزینه منتشر شدن آگهی مربوطه می باشد.

موسسه ثبت کریم خان با ارائه ی تخصصی ترین خدمات ثبتی از جمله ثبت شرکت، اخذ جواز تاسیس،ثبت علامت های تجاری ،اخذ کد اقتصادی،ثبت تغییرات در شرکت و غیره به رفع مشکلات و سوالات تمامی متقاضیان می پردازد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *