Rate this post

شرکت سهامی عام :

مواد اصلاحی قانون تجارت ، شرکت های سهامی را به دو نوع تقسیم نموده است :  ۱-شرکت سهامی عام ۲-شرکت سهامی خاص.

شرکت سهامی عام شرکتی می باشد که موسسین آن بخشی از سرمایه ی شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می نمایند.(ماده ۴ قانون تجارت) به این روش که موسسین شرکت از قبل ۲۰ درصد سرمایه را خودشان تعهد کرده و لااقل ۳۵ درصد مبلغ تعهد شده را در حسابی به نام شرکت که در حال تاسیس می باشد در یکی از بانک ها سپرده و پس از آن اظهارنامه ای به همراه طرح اساسنامه ی شرکت و طرح اعلامیه ی پذیره نویسی سهام، به مراجع ثبت شرکت ها تسلیم نمایند.(ماده ۶ قانون تجارت) شرکت سهامی عام کامل ترین نوع شرکت سهامی می باشد و مسلم است جهت انجام امور مهم مانند استخراج معادن و تجارت با کشورهای خارج و تاسیس کارخانجات و ایجاد سدها و بانک ها تشکیل می شود ، زیرا جهت انجام این امور سرمایه ی فردی کافی نمی باشد.

فکر تشکیل هر شرکت ابتدا از سمت اشخاصی بوجود می آید که از جهاتی به این امر بستگی دارند . مانند این که با تشکیل شرکت امتیاز استخراج معادن و یا احداث خط آهن را به دست می آورند، یا این که خبرگی یا مطالعات اقتصادی در امر بخصوصی دارند. روشن است در اینصورت با عده ای که همفکر بوده و یا سرمایه دار می باشند مشورت نموده و در صورت موافقت شروع به تاسیس و ثبت شرکت سهامی عام می نمایند. از آنجا که شرکت سهامی عام جهت جلب سرمایه های مهم تشکیل می شود، ضروری است که تعداد قابل ملاحظه ای شریک گرد هم جمع شوند. بالطبع تشکیل شرکت سهامی عام متضمن مراحل مختلفی می باشد ، جهت آگاهی از این مراحل با ما در ثبت شرکت کریم خان همراه باشید.

مراحل تشکیل شرکت سهامی عام :

مرحله اول تشکیل شرکت سهامی عام تأسیس آن توسط موسسین می باشد. در این مرحله موسسین علاوه بر فراهم آوردن مقدمات ایجاد شرکت، در جستجوی شرکای دیگری نیز هستند که در مرحله ی دوم، یعنی زمان پذیره نویسی، به شرکت می پیوندند. مجموعه آورده های پذیره نویسان و موسسین ، سرمایه ی شرکت را تشکیل می دهد. پس از جمع شدن سرمایه و با شرکت تمامی شرکا در مجمع عمومی موسس، شرکت سهامی عام تشکیل می شود.

بعد از تشکیل شرکت سهامی عام و یافتن شخصیت حقوقی، لازم است بلافاصله جهت ثبت شرکت سهامی عام در مرجع ثبت شرکت ها اقدام نمود. مطالعه ی مقررات لایحه ی قانونی ۱۳۴۷ نشان می دهد که با رعایت برخی از قواعد ، شخصیت حقوقی شرکت قبل از ثبت در مرجع ثبت شرکت ها بوجود می آید اما این شخصیت حقوقی کامل نمی شود مگر اینکه ثبت شرکت سهامی عام در مراجع ثبت شرکت انجام گیرد. چنانچه قصد دارید به ثبت شرکت سهامی عام بپردازید کافی است به ثبت شرکت کریم خان مراجعه کنید تا کارشناسان و متخصصان این مجموعه در کوتاهترین مدت شرکت شما را به ثبت برسانند.

ایجاد شرکت قبل از ثبت در مرجع ثبت شرکت ها:

ایجاد شرکت سهامی عام زمانی حاصل می شود که شرکت شخصیت حقوقی پیدا کند و لازمه ی کسب شخصیت حقوقی تشکیل مجمع عمومی موسس بر اساس مقررات قانونی به طور صحیح می باشد و مجمع مذکور در حدود صلاحیت هایی که به آن محول شده عمل نماید.

شخصیت حقوقی پس از ثبت شرکت سهامی عام در مراجع ثبت شرکت :

پس از ایجاد مجمع عمومی موسس و احراز مراتب مندرج در ماده ۱۷ لایحه ی قانونی ۱۳۴۷ شرکت تشکیل شده و شخصیت حقوقی پیدا می کند. نتیجه ی این شخصیت حقوقی این می باشد که مدیران شرکت قادر خواهند بود تمام حقوق شرکت را دریافت نموده و به تعهدات آن عمل نماید. با این حال بر اساس مواد مختلف لایحه ی قانونی ۱۳۴۷ می توان گفت که تشکیل شرکت سهامی به این معنی نیست که شرکت تمام حقوقی را که هر شخص حقوقی از آن بهره مند است دریافت می کند بلکه به این مفهوم می باشد که اگرچه قانونگذار ما مانند قانونگذار فرانسه ، دریافت شخصیت حقوقی شرکت را به ثبت آن نزد مرجع ثبت شرکت ها موکول نکرده اما ثبت شرکت سهامی عام در مرجع ثبت شرکت ها را شرط ادامه ی حیات آن شرکت قرار داده است. لازم به ذکر است که علاوه بر اینکه شرکت باید طی مدت ۶ ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه ی مذکور در ماده ی ۶ لایحه قانونی ۱۳۴۷ به ثبت برسد(ماده ی ۱۹ لایحه مذکور) ، لازم است که اساسنامه ای را که به تصویب مجمع عمومی موسس رسیده است به همراه صورتمجلس مجمع و اعلامیه ی قبولی مدیران و بازرسان جهت ثبت شرکت به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم شود(ماده ۱۸ لایحه قانونی ۱۳۴۷)

تیم تخصصی ثبت شرکت کریم خان ، با مدد وکلای مجرب و متعهد در امور حقوقی و ثبتی ، ارائه دهنده ی سریع ترین خدمات ثبتی با کم ترین هزینه می باشد.

ثبت شرکت سهامی عام :

با توجه به اینکه شرکت از قبل تشکیل شده است، خود شرکت و در واقع مدیران، رئیس هیات مدیره یا احیانا مدیر عامل باید تقاضای ثبت بدهند. اساسنامه ای که به تصویب مجمع عمومی موسس رسیده به ضمیمه ی صورتجلسه مجمع و اعلامیه قبولی مدیران و بازرسان جهت ثبت شرکت به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم خواهد شد.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی عام :

 •  مرحله اول: مرحله تشکیل و تحصیل اجازه پذیره نویسی

 1. طرح اعلامیه پذیره نویسی که بایستی به امضاء کلیه موسسین رسیده باشد در ۲ نسخه
 2. اظهارنامه ی تکمیل شده در ۲ نسخه
 3. طرح اساسنامه تکمیل شده در ۲ نسخه
 4. تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت موسسین
 5. اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت سرمایه(حداقل ۳۵% از ۲۰ % سرمایه تعهد شده)
 6. اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط (در مواردی که ثبت موضوع نیاز به اخذ مجوز داشته باشد)
 7. اصل مجوز اولیه از سازمان بورس و اوراق بهادار
 8. تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت نام پیشنهادی های و فیش واریزی مربوطه

 •  مرحله دوم: مرحله ایجاد و ثبت شرکت سهامی عام

 1. اساسنامه که به تصویب مجمع عمومی موسس رسیده باشد در ۲ نسخه
 2. دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین متضمن تصویب اساسنامه تعیین، اعضاء هیئت مدیره ،انتخاب بازرسان و روزنامه های کثیرالانتشار
 3. صورتجلسه هیات مدیره در ۲ نسخه
 4. اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه شرکت (در صورتی که قسمتی از سرمایه موسسین بصورت غیر نقدی باشد)
 5. اصل مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار(مجوز ثانویه)

پس از تهیه ی مدارک فوق و تشکیل و تحصیل اجازه پذیره نویسی می توانید به ثبت شرکت کریمخان مراجعه نمایید و از طریق مشاوران و کارشناسان این مجموعه به ثبت شرکت سهامی عام اقدام نمایید.

شرکت سهامی عام شرکتی می باشد که موسسین آن بخشی از سرمایه ی شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می نمایند.وکلای متعهد ما در ثبت شرکت کریمخان ، همواره پاسخگوی سوالات شما عزیزان در خصوص امور ثبتی از قبیل ثبت شرکت سهامی عام باشند.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *