مراحل اخذ رتبه بندی انفورماتیک


به شرکت ها و موسساتی که در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری به ثبت قانونی رسیده باشند و موضوع فعالیت آن ها در اساسنامه اغلب در حیطه انفورماتیک باشد شرکت های انفورماتیکی نامیده می شود. رتبه بندی شرکتهای انفورماتیک در حقیقت یک تقسیم ‌بندی با کیفیت و چگونگی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور می باشد که در دستیابی صلاحیت شرکت‌ها جهت کلیه پروژه‌ های کامپیوتری توسط شورای عالی انفورماتیک کشور یا معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور برای شرکت های انفورماتیکی صادر می گردد.

 

قابل تامل است تا سال 84 دو دستورالعمل ” میزان حقوق و دستمزد پرداختی شرکت ها به کارکنان ” و ” میانگین درآمد مشمول مالیاتی شرکت ها ” شاخص مشخص کننده درجه شرکت ها در شورای عالی انفورماتیک بودند ولی به موجب تغییرات اعمال شده در سال 90، شاخص ” رضایت مشتری ” به عنوان سومین دستورالعمل مشخص کردن رتبه بندی شرکت ها در نظر گرفته شد.رتبه بندی انفورماتیک به شکل ۱ تا ۷ بوده که در آن رتبه ۷ پایین ترین و رتبه ۱ بالاترین درجه را دارد.تصدیق رتبه بندی انفورماتیک تا یک سال معتبر است و بعد از آن با تسلیم اظهارنامه مالیاتی جدید، شرکت ها می توانند مزایایی بیشتری کسب کرده و رتبه بالاتری دریافت نمایند.

شاخه های رتبه بندی شرکت های انفورماتیک

 1. عرضه ی و حمایت سخت‌افزاری Mainframe
 2. تهیه و عرضه ی رایانه‌های غیرMainframe
 3. تهیه و عرضه ی دستگاه‌های جانبی
 4. تهیه و عرضه ی قطعات و ملزومات
 5. تولید و حمایت نرم‌افزارهای سفارش مشتری
 6. عرضه ی و حمایت بسته‌های نرم‌افزاری و نرم افزارهای حامل محتوا
 7. تسلیم و حمایت نرم‌افزارهای پایه، سیستم و ابزارها
 8. خدمات شبکه‌های اطلاع رسانی Providers
 9. شبکه داده‌های رایانه ای و مخابراتی
 10. امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات
 11. مشاوره و نظارت بر اجرای طرح‌های انفورماتیکی
 12. آموزش و پژوهش
 13. خدمات پشتیبانی
 14. سیستم‌های ویژه
 15. سیستم های اتوماسیون صنعتی

شاخص های رتبه بندی شرکت های انفورماتیک

قاعدتاً جهت دریافت گرید و یا اخذ رتبه انفورماتیک مدارک تحصیلی مدیر عامل و کارشناسان مورد رسیدگی قرار می گیرد. مدیرعامل باید در یکی از رشته های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار و کلیه گرایش ها)، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، ریاضی، فیزیک و آمار دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد و به شکل تمام وقت در شرکت حضور داشته باشد.

معیار تمام وقت بودن عرضه ی لیست بیمه شرکت است. در زمانی که مدیر عامل مدرک دیپلم یا فوق دیپلم داشته باشد با عرضه ی تجربه کار تخصصی در حیطه ی انفورماتیک و عضویت در هیئت مدیره یا مدیرعاملی شرکت های دارای گواهی رتبه بندی انفورماتیک (دیپلم: 10 سال- فوق دیپلم کامپیوتر: 4 سال- فوق دیپلم در رشته های مرتبط: 6 سال-فوق دیپلم در سایر رشته ها: 8 سال) می تواند نسبت به دریافت رتبه مبادرت نماید. همین طور ، شرکت نام برده باید حداقل دارای دو کارشناس تمام وقت (با ارائه سه فهرست بیمه متوالی) با حداقل مدرک کارشناسی در رشته های نام برده باشد.

دستور العمل نیروی انسانی

در دستور العمل نیروی انسانی مقدار حقوق دریافتی و دستمزد اعلام شده در جدول مرتبط به حقوق و دستمزد اظهارنامه مالیاتی مورد تقویم قرار می گیرد. در زمانی که شرکت دارای اظهارنامه مالیاتی نباشد، مقدار حقوق و دستمزد ثبت شده در لیست بیمه رسیدگی می شود.این دستورالعمل در ارزیابی امتیاز کل سهم ۷۰ درصدی دارد.

شاخص درآمد

در ارزیابی این شاخص در رتبه بندی، مقدار درآمد حاوی مالیات تمام معافیت های مالیاتی ثبت شده در اظهارنامه مالیاتی و برگ مالیات قطعی شرکت ها معیار اصلی است که در حقیقت میانگین دو سال آخر مالی فعالیت شرکت در نظر گرفته می شود.این شاخص در ارزیابی امتیاز کل سهم ۳۰ درصدی دارد.

دلایل کاهش رضایت مشتری

علت رضایت مشتری یکی از موارد لازم رتبه بندی و کسب صلاحیت شرکت های انفورماتیکی است که دبیرخانه شورا میبایست روش های تبدیل رضایت مشتری به معیار های کمی را مشخص کند.هر دستوری ضد شرکت که از طرف دادگاه های صالحه در قوه قضاییه و نظام صنفی رایانه ای (شورای انتظامی استان و شورای انتظامی کل) صادر شده باشد، در نخستین سال مبادرت به رتبه بندی، تاثیرگذار می شود و تاثیر آن به زمان ۴ سال بعد از صدور حکم باقی خواهد ماند.

مراحل اخذ رتبه بندی انفورماتیک

1. مراجعه به سامانه ساجات به نشانی https://sajat.mporg.ir/Profiling/Login و کامل کردن اطلاعات مورد نیاز برای دریافت ” شناسه کاربری و گذر واژه از سیستم “

_ بارگذاری مدارک

مدارک مورد نیاز برای بارگذاری : اسکن روزنامه رسمی تشکیل و در زمان داشتن تغییرات در اسم یا نوع شرکت باید اسکن روزنامه رسمی تغییر نام شرکت یا روزنامه رسمی تغییر نوع شرکت هم بارگذاری گردد.

2. تاسیس پرونده الکترونیکی با استفاده از نام کاربری و گذرواژه

مراجعه به سامانه ساجات و ورود به سیستم با بهره مندی از گذرواژه دوم. در این بار نسبت به ثبت اطلاعات عمومی، سهامداران و هیات مدیره و پرسنل، خود اظهاری و پرسشنامه و بارگذاری مجوزهای تولید و قراردادها مبادرت نمایید. همین طور نیاز است همزمان با مراجع پرونده الکترونیکی به دبیرخانه شورا ، مدارک فیزیکی را به آدرس دبیرخانه ارسال نمایید.

3. مدارک لازم الکترونیکی برای بارگذاری در سامانه :

 1. پوشه اسکن شده روزنامه رسمی تأسیس شرکت
 2. پوشه اسکن شده روزنامه رسمی تغییر موضوع فعالیت شرکت
 3. پوشه اسکن شده روزنامه رسمی تغییر نام شرکت
 4. پوشه اسکن شده روزنامه رسمی تغییر مدیرعامل شرکت
 5. پوشه اسکن شده مدرک تحصیلی + صفحه اول شناسنامه + تصویر پشت و رو +کارت ملی + برای آقایان کارت پایان خدمت مدیرعامل + یک قطعه عکس که به وسیله ی مدیر عامل برابر اصل شده باشد و پلمب شرکت
 6. پوشه اسکن شده مدرک تحصیلی + صفحه اول شناسنامه + تصویر پشت و رو + کارت ملی + برای آقایان کارت پایان خدمت کارشناس اول + یک قطعه عکس که به وسیله ی مدیر عامل برابر اصل شده باشد و پلمب شرکت
 7. پوشه اسکن شده مدرک تحصیلی +صفحه اول شناسنامه + تصویر پشت و رو کارت ملی + برای آقایان کارت پایان خدمت کارشناس دوم + یک قطعه عکس که به وسیله ی مدیر عامل برابر اصل شده باشد و پلمب شرکت
 8. پوشه اسکن شده سه فهرست بیمه اخیر شرکت(شامل دو کارشناس +مدیر عامل )
 9. پوشه اسکن شده فیش‌های پرداختی سه فهرست اخیر بیمه نام برده که دو کارشناس و مدیر عامل در آن ثبت شده باشد.
  اظهار نامه مالیاتی برای سال ۹۱

اظهار نامه مالیاتی آخرین سال مالی

 1. پوشه اسکن شده اظهارنامه مالیاتی سال۱۳۹۱ صفحات ۱٫۲٫۵٫۱۰٫۱۳ که حاوی : صفحه ۲(بخش -ب محاسبه مالیات ) یایند اخذ گواهی رتبه‌ بندی و کسب صلاحیت صفحه ۵ (جدول۶) براساس آنکه کدام یک کامل شده و بزرگتر باشد و جهت ارزیابی حقوق و دستمزد ،جمع کل ارقام مرتبط به حقوق و دستمزد ثبت شده در صفحات ۱۰ (صورت سود و زیان) و ۱۳ (جداول شماره ۲۰٫۲۱) (برای شرکتهایی که اظهارنامه مالیاتی ۹۱ را وارد نموده اند)

اظهار نامه مالیاتی برای سال ۹۰

 1. پوشه اسکن شده صفحه ۱ و ۴ و۶ و۹ که مشمول در آمد حاوی مالیات و حقوق و دستمزد می شود سال ۱۳۹۰
  برای سال ۱۳۹۱
 2.  پوشه اسکن شده برگ قطعی عملکرد یا صفحات ۱٫۴ اظهارنامه مالیاتی سال ۹۰(برای شرکتهایی که اظهارنامه مالیاتی ۹۱ را وارد نموده اند)
  برای سال ۱۳۹۰

2. پوشه اسکن شده برگ قطعی عملکرد یا صفحه ۱ و ۳ اظهارنامه مالیاتی سال ۸۹
3. در بخش پرسشنامه (بیمه سال۱۳۹۰)در صورتی در حالت بلی قرار دهید که اظهارنامه مالیاتی سال ۹۰ را نداشته باشین.
4. پوشه اسکن شده تعهد نامه رعایت قوانین که در سربرگ شرکت تایپ شده باشد و به امضا مالکان امضا و پلمب شرکت باشد
5. ارسال پرونده الکترونیکی کامل شده به کارتابل الکترونیکی دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور
6. ارسال فیزیکی مدارک لازم به دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور

مدارک فیزیکی لازم رتبه بندی انفورماتیک :

 • تصویر اظهارنامه مالیاتی سال ۱۳۹۱ مطابق صفحاتی که در سیستم بارگذاری نموده اند ، به وسیله ی ممیز دارایی مرتبط کپی برابراصل شده است.
 • تصویر اظهارنامه مالیاتی سال ۱۳۹۰ مطابق صفحاتی که در سیستم بارگذاری نموده اند ، به وسیله ی ممیز دارایی مرتبط کپی برابراصل شده است.
 • تصویربرگ قطعی عملکرد مالیات سال ۳۹۰ یا صفحه ۱و۳ اظهار نامه مالیاتی سال۹۰ که ازطریق ممیز دارایی مخصوص کپی برابراصل شده است.
 • تصویربرگ قطعی عملکرد مالیات سال ۸۹ یا صفحه ۱و۳ اظهار نامه مالیاتی سال ۸۹ که ازطریق ممیز دارایی مخصوص کپی برابراصل شده است.
 • تصویر لیست‌های بیمه ۱۲ ماه سال .. ۱۳
 • تعهدنامه مراعات قوانین ثبت شده در سر برگ شرکت به همراه مهر و امضای مدیر عامل
 • نامه تقاضای ثبت شده در سر برگ شرکت به همراه مهر و امضای مدیر عامل
 • تعهد نامه جهت تسلیم روزنامه رسمی اصلاح موضوع فعالیت شرکت )برای شرکت‌هایی که با نظر دبیرخانه شورا موضوع فعالیت خود را می‌باید تغییر دهند و صورتجلسه اصلاح موضوع فعالیت شرکت و رسید اداره ثبت شرکت‌ها
 • تعهدنامه جهت تسلیم فهرست‌های بیمه ماه‌ های بعد )برای شرکت‌های جدید التأسیس و شرکت هایی که کارشناس جدید دارند یا کارشناس را تغییر داده اند)
 • برچسب آدرس حاوی اسم و نشانی و کد پستی ۱۰ رقمی شرکت
 • تصویر آخرین اساسنامه شرکت

مدارک را به آدرس زیر ارسال نمایید:
نشانی: (تهران – میدان بهارستان- خیابان دانش سرا-معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس ‌جمهور – ساختمان شماره ۵- دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور) ارسال گردد. کد پستی:۱۱۴۹۹۴۳۱۴۱

6.  بررسی و رفع نواقص پرونده
مراجعه به کارتابل الکترونیکی شرکت با استفاده از نام کاربری وگذرواژه
مراجعه به بخش “تاریخچه تقاضا” و رفع نواقص پرونده طبق موارد ذکر شده در پرونده الکترونیکی شرکت.

7.  دریافت گواهی رتبه‌بندی انفورماتیک
بعد از انجام کامل و دقیق مراحل فوق، گواهی رتبه‌بندی شرکت صادر و به آدرس شرکت ، پست خواهد شد.

ارائه خدمات حرفه ای ثبتی درباب مراحل اخذ رتبه بندی انفورماتیک در دپارتمان تخصصی ثبت کریم خان به بهترین امکانات در اختیار متقاضیان می باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *