شریط اخذ کد اقتصادی

شریط اخذ کد اقتصادی


توضیحات جامع در خصوص اخذ کد اقتصادی

موسسه حقوقی ثبت کریم خان لازم دانست در خصوص شرایط اخذ کد اقتصادی توضیحاتی ارائه نماید.کد اقتصادی شماره ای 12 رقمی است که بر اساس مقررات برای اشخاص حقیقی و حقوقی که در زمینه عرضه خدمات و تولید کالا مشغول فعالیت هستند مقرر گشته است. این کد به منظور شناسایی شرکت در واحد مالیاتی به کار می رود.طبق همین اصل،بر اساس قانون مالیاتی مصوب،کلیه شرکت های به ثبت رسیده به اخذ کد اقتصادی ملزم می باشند.

 

شریط اخذ کد اقتصادی

هر موسسه و یا شرکت پس از اینکه ثبت شد و آگهی تأسیس آن صادر گردید لازم است ظرف دو ماه در دارایی تشکیل پرونده داده و نسبت به اخذ کد اقتصادی مبادرت ورزد.تشکیل پرونده مالیاتی به این دلیل اهمیت دارد که وقتی شرکتی تأسیس می گردد در صورت نداشتن پرونده مالیاتی نمی تواند جهت اخذ کد اقتصادی مبادرت ورزد. به همین علت شرکت نمی تواند نسبت به عقد قرار داد اقدام نموده و فعالیت خود را آغاز نماید.همینطور شرکت قادر نیست در پایان سال مالی، اظهارنامه مالیاتی فعالیت یا عدم فعالیت خود را به دارایی ارائه نماید.

ثبت کریمخان به عواملی که نیاز به اخذ کد اقتصادی دارند را نام برده است.

عواملی که نیاز به اخذ کد اقتصادی دارند:

 • دریافت کارت بازرگانی
 • شرکت در مزایده ها
 • صادر نمودن فاکتور
 • افتتاح حساب در بانک
 • شرکت در مناقصات
 • دریافت قرارداد با شرکتهای دولتی

مزیت های اخذ کد اقتصادی

 • کد اقتصادی شماره ای است که توسط سازمان امور مالیاتی به فعالان حوزه اقتصادی داده می شود و حکم شماره شناسایی این اشخاص در سازمان مالیاتی را دارد.
 • سازمان امور مالیاتی کشور به وسیله کد اقتصادی می تواند دفاتر قانونی، صورتحسابها و فاکتورهای صادر شده را به سهولت بررسی نماید.
 • از دیگر مزیت های کد اقتصادی اخذ جواز برای فعالیت های تجارتی و تادیه حقوق دولت در چارچوب مالیات و پیشگیری از کوشش ها و رقابت های نادرست می باشد.

افرادی که موظف به اخذ کد اقتصادی می باشند

 • کلیه اشخاص حقوقی که در حوزه مونتاژ، تولید، واردات و صادرات، عرضه خدمات و کالاها مشغول فعالیت هستند.
 • کلیه اشخاص حقیقی که در حوزه مونتاژ،تولید، واردات و صادرات، عرضه خدمات و کالاها مشغول فعالیت هستند.

اشخاص حقیقی می بایست پروانه ی کسب و کار از مراجع مربوطه را داشته باشند و دارای مکان فعالیت تجاری باشند و همچنین دارای شرایط مورد نیاز جهت اخذ کد اقتصادی باشند.

بر اساس مصوبه پیشین مجلس، اگر شرکت ها مراحل اخذ کد اقتصادی را طی نکنند و این کد را اخذ ننمایند از معافیتهای مالیاتی که در ماده 105 قانون سازمان مالیاتی کشور ذکر گشته بی نصیب خواهند بود. مطابق ماده 105 مقررات سازمان مالیاتی کشور ” درآمد شرکتها و درآمد ناشی از فعالیتهای انتفاعی سایر اشخاص حقوقی از منابع مختلف در ایران یا خارج از ایران تحصیل می شود، پس از وضع زیانهای (هزینه ها) حاصل از منابع غیر معاف و کسر مالیاتهای مقرر به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای می باشد مشمول مالیات حداکثر به نرخ 25 درصد خواهند بود.”

مدارک لازم جهت تقاضای اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی:

 1. تقاضای کتبی
 2. سه قطعه عکس 2*3 درخواست کننده
 3. فتوکپی از پروانه کسب
 4. فتوکپی از کلیه اوراق مدارک شناسایی
 5. تادیه مبلغ 10000 ریال و تسلیم رسید پرداختی
 6. کامل نمودن فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی
 7. فتوکپی کارت اقتصادی پیشین یا رسید کامپیوتری

مدارک لازم جهت تقاضای اخذ کد اقتصادی اشخاص حقوقی:

 1. تقاضای کتبی شرکت.
 2. روزنامه ی رسمی که آگهی تأسیس شرکت در آن مندرج گشته است.
 3. رسید پرداختی به مبلغ 10000 ریال
 4. فتوکپی از کلیه اوراق شناسنامه
 5. تنظیم فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقوقی
 6. فتوکپی کارت اقتصادی پیشین یا فیش کامپیوتری.

مراحل و مدارک مورد نیاز جهت اخذ کد اقتصادی

 • کامل نمودن دفترچه در واحد اطلاعات و خدمات اداره دارایی
 • کامل نمودن فرم ب مربوطه از واحد ثبت و شناسایی اداره دارای
 • فتوکپی اساسنامه و آگهی تأسیس شرکت
 • فتوکپی از مدارک شناسایی اعضای هیأت مدیره
 • فتوکپی اظهارات شرکت و پرانه بهره برداری یا جواز تأسیس
 • فتوکپی سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت
 • تادیه مالیات حق تمبر به اداره دارایی

مدارک کامل شده را به همراه فرم اطلاعات هویت اشخاص حقیقی به حوزه مالیاتی تسلیم نموده آنگاه سر ممیزی مالیاتی آن ها را مورد بررسی قرار می دهد. پس از تأیید و ثبت در دفتر حوزه، به ازای اخذ مدارک رسیدی را صادر نموده و آن را تقدیم می نماید و سپس مدارک به اداره ی نظارت و پی گیری تحویل داده می شود و این اداره آنها را به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی و اداره شماره اقتصادی فرستاده و مسئولین مربوطه پس ازبررسی مدارک، کارت کد اقتصادی را صادر می نمایند.

در خصوص اشخاص حقوقی هم همین طور. پس از تهیه کارت و تکمیل فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقوقی که به وسیله مدیر عامل یا وکیل قانونی تنظیم و ممهور به مهر شرکت گشته را به حوزه مالیاتی تقدیم نموده و مابقی مراحل همچون مراحل اخذ کد اقتصادی به وسیله اشخاص حقیقی می باشد.

موسسه حقوقی ثبت کریم خان مفتخر است شما را در زمینه های تعیین نام برتر برای شرکت،استعلام نام شرکت در منطقه آزاد چابهار، الزامات تغییرات اساسنامه ی شرکت در منطقه آزاد چابهار، اخذ کد اقتصادی ، ثبت شرکت های بیمه ، تغییر آدرس شرکت ثبت شده و مراحل ثبت شرکت هلدینگ و مدارک مورد نیاز برای ثبت آن راهنمایی نموده و یاری رساند.به جهت ارتباط با مشاورین مجرب ما با شماره 87146 تماس حاصل فرمایید.

راهنمای ثبت شرکت

افرادی که موظف به اخذ کد اقتصادی می باشنددريافت كد اقتصاديدریافت کد اقتصادیدریافت کد اقتصادی از طریق اینترنتدریافت کد اقتصادی اشخاص حقیقیدریافت کد اقتصادی جدیددریافت کد اقتصادی شرکتدریافت کد اقتصادی شرکتهاشرایط اخذ کد اقتصادیشرایط اخذ کد اقتصادی شرکتعواملی که نیاز به اخذ کد اقتصادی دارندمدارك لازم جهت اخذ كد اقتصاديمدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادیمدارک لازم جهت تقاضای اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقیمدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادیمدارک لازم جهت گرفتن کد اقتصادیمدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادیمدارک مورد نیاز برای دریافت کد اقتصادیمدارک مورد نیاز برای گرفتن کد اقتصادیمدارک مورد نیاز جهت اخذ کد اقتصادیمدارک مورد نیاز جهت دریافت کد اقتصادیمراحل و مدارک مورد نیاز جهت اخذ کد اقتصادیمزایای اخذ کد اقتصادیمزایای دریافت کد اقتصادیمزیت های اخذ کد اقتصادیمزیت های دریافت کد اقتصادیمواردی که نیاز به اخذ کد اقتصادی دارند

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *