دلایل ثبت برند

دلایل ثبت برند


دلایل ثبت برند و یا نام تجاری

قبل از شروع لازم دانستیم در ابتدا درباره برند اشاره ای داشته باشیم و سپس به بیان دلایل ثبت برند بپردازیم. شما عزیزان می توانید در صورت نیاز به هر گونه مشاوره و راهنمایی در این رابطه با کارشناسان ما در ثبت شرکت کریم خان در ارتباط باشید.

برند ترکیبی از طرح،شعار،نام،سمبل،علامت یا ترکیبی از آنهاست که موجب شناسایی محصول، تمایز آن از سایر محصولات و انتقال یک مفهوم یا احساس به مخاطب می شود. یکی از قدیمی ترین تعاریف از برند در سال 1960 توسط انجمن بازاریابی آمریکا (AMA) ارائه شده است. این تعریف بر اهمیت آرم و علامت های به کار رفته در یک برند تجاری به عنوان مبنایی برای جدا کردن آن برند تجاری از برندهای دیگر تأکید نموده است. بر اساس این تعریف، برند به معنای یک اسم، علامت، نماد یا طرح، یا ترکیبی از آن ها جهت شناسایی کالاها و خدمات ارائه شده توسط یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان و تمیز دادن آن ها از محصولات رقبا می باشد. بر اساس قانون برای اینکه بتوان از یک برند استفاده کرد ابتدا باید آن برند را به ثبت رساند و متعلق به خود نمود. بنابراین، در صورتی که شخص دیگری از آن برند یا مشابه آن استفاده نماید تحت پیگرد حقوقی و قانونی قرار می گیرد .

طبق تبصره 1 قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات مصوب اول تیرماه 1310، ثبت علائم تجاری در ایران اختیاری می باشد، بجز در مواردی که دولت آن را اجباری کند. بنابراین، ثبت برند مطابق آئین نامه ی آن اجباری نیست. یعنی اگر کسی برای کالای خود برند انتخاب کرده و آن را استعمال نماید اما آن را به ثبت نرساند قانون بابت ثبت برند وی را الزام نمی کند. اما ماده ی 2 قانون اضافه می کند:”حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانده باشد”.

قانون، برندی را که حق استعمال انحصاری آن به اشخاص معین داده شده، مورد حمایت خود قرار می دهد و اشخاص دیگر را از تعدی و تخطی نسبت به آن برند منع می کند و همچنین به دلیل منافعی که برای جامعه در رواج علامات تجاری هست اشخاص متعددی را محکوم به جبران صاحب علامت می نماید و دامنه ی خسارت را به قدری وسیع قرار داده است که شامل ضررهای وارده و حتی منافعی می داند که طرف از آن محروم شده است (ماده 49)، در واقع قانون، در این مورد عدم النفع را جزء خسارت قرار داده است. همچنین مقررات سختی را برای تعقیب جزائی مصوب نموده است.

قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب مرداد ماده 1362 برای متخلفین مجازاتی به شرح زیر تعیین نموده است:

ماده 122- هر کسی که برند ثبت شده در ایران را با آگاهی جعل کند یا با علم به جعلی بودن از آن استفاده نماید یا آن برند را روی اوراق و اعلانات و یا روی محصولات خود قرار دهد یا با آگاهی نسبت به جعلی بودن به معرض فروش گذاشته یا بفروشد یا به افزودن یا کاستن یا تغییر قسمتی از خصوصیات آن تقلید کند به صورتی که موجب فریب مشتری شود، به مجازات شلاق تا 74 ضربه محکوم خواهد شد.

ماده 123- هر کس محصولی را که دارای علامت جعلی یا تقلیدی است یا دارای علامتی بوده که از غیر حق استفاده شده است از ایران صادر یا به کشور وارد کند، به حبس از سه ماه تا سه سال محکوم می گردد.

ماده 124- اشخاص ذیل به حبس تا شش ماه محکوم خواهند شد :

1- کسانی که علامت تجاری اجباری را بر روی محصولی که بصورت اجباری باید دارای آن علامت باشد به کار نبرند.

2- کسانی که با آگاهی محصولی را در معرض فروش گذاشته یا بفروشند که استفاده برند برای آن محصول اجباری بوده اما دارای برندی نباشد.

نکته : در آئین نامه جهت کلیه ی اجناس، طبقاتی قائل و آن را به 36 بخش تقسیم نموده اند . به عنوان مثال طبقه 1 محصولات شیمیایی که در صنایع و علوم و عکاسی و کشاورزی و کود طبیعی و مصنوعی و مواد آب دادن فلزات و دباغی است و طبقه 23 انواع نخ و طبقه ی 24 انواع پارچه است. طبق این قانون متقاضی ثبت برند موظف است معلوم کند جنس مورد تقاضای او با کدام یک از طبقاتی که در آئین نامه ذکر شده مطابقت دارد و برای هر طبقه حق الثبت جداگانه باید پرداخت نماید.

از دلایل ثبت برند می توانیم به مواردی از قبیل استفاده انحصاری از برند، سلب حق کپی برداری یا سوء استفاده دیگران، بی نتیجه ماندن سرمایه گذاری شخص یا شرکت صاحب برند به دلیل گمراه نمودن مردم به وسیله افراد سودجو اشاره نماییم. ثبت برند بابت ضمانت فعالیت تجاری و پایداری آن ضروری است زیرا که در مشخص نمودن میزان موفقیت یک محصول در بازار حائز اهمیت است، همچنین موجب کسب درآمد بیشتر می شود. به موجب اعتبار علامت تجاری ثبت شده می توان از منابع مالی یا تسهیلات مؤسسات مالی و بانکها استفاده نمود. ثبت برند دلایل متفاوتی دارد که از مهم ترین دلایل آن می توان به متمایز نمودن محصولات از یکدیگر و رشد تجاری اشاره نمود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند برای اشخاص حقیقی :

 1. کپی مدارک شناسایی درخواست کننده برند
 2. کپی پروانه بهره برداری یا مجوز تولید یا پروانه کسب برابر با اصل شده
 3. دوازده عدد تصویر رنگی برند در اندازه 6 در 6
 4. اسکن رنگی کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن برند
 5. امضای وکالتنامه بعد از تأیید علامت تجاری

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند برای اشخاص حقوقی :

 1. کپی مدارک شناسایی مدیر عامل و دارندگان حق امضای اوراق بهادار شرکت
 2. برابر با اصل شده ی پروانه بهره برداری یا پروانه کسب یا مجوز تولید
 3. تصویر اولین روزنامه رسمی شرکت و روزنامه رسمی آخرین تغییرات هیأت مدیره شرکت
 4. دوازده عدد تصویر رنگی علامت تجاری در اندازه 6 در 6
 5. امضای وکالتنامه توسط مدیر عامل و دارندگان حق امضا

مراحل ثبت برند :

برای ثبت یک برند یا علامت تجاری باید مراحلی طی شود که ثبت شرکت کریمخان بصورت مجزا در مقالات مرتبط به این مراحل اشاره نموده است، که در این متن به طور خلاصه به بیان آن می پردازیم.
ابتدا لازم است یک نام برای برند خودتان انتخاب نمایید و به پایگاه اینترنتی مالکیت صنعتی ثبت علایم تجاری به آدرس http://ip.ssaa.ir مراجعه کنید و اظهارنامه را در سامانه اداره مالکیت صنعتی ثبت نمایید.

مراحل ثبت برند در سامانه :

 1. انتخاب نوع اظهارنامه
 2. درج مشخصات مالک
 3. بارگذاری مدارک
 4. بازبینی اطلاعات و سپس تأیید آن
 5. واریز هزینه اولیه ثبت از طریق اینترنتی
 6. دریافت شماره اظهارنامه
 7. دریافت رمز از طریق تلفن
 8. امضای نسخه تأیید شده
 9. ارسال یکی از نسخه ها با مدارک قبلی به انضمام فیش به آدرس مرکز
 10. بررسی مدارک توسط اداره مالکیت صنعتی و تأیید در صورت عدم ایراد.
 11. آگهی در روزنامه رسمی با قید نام و نشان صاحب علامت تجاری.
 12. تسلیم گواهی ثبت بعد از سی روز از نشر آگهی توسط اداره ثبت به درخواست کننده یا نماینده او

لازم به ذکر است ، جهت ثبت برندهای فارسی می بایست مجوزی بر فعالیت مرتبط با آن نام تجاری ارائه شود و برای ثبت برندهای لاتین نیز علاوه بر داشتن مجوز فعالیت مرتبط باید کارت بازرگانی ارائه شود، همچنین جهت جهانی کردن برند یا ثبت بین المللی برند ابتدا باید آن را در کشور مبدأ ثبت نموده و سپس از طریق معاهده مادرید آن را ثبت نمود تا در کشورهای عضو معاهده که شامل 85 کشور می باشد نیز از حمایت قانونی بهره مند شود. تیم تخصصی ثبت شرکت کریمخان، همراه و راهنمای متقاضیان محترم در خصوص ثبت برند در کمترین زمان ممکن می باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *