ثبت برند ماشین


امروزه ثبت برند امری است که برای هر کالا و خدماتی به کار گرفته می شود.برندها در حقیقت به منزله شناسه محصولات شما به شمار می روند .اگر قصد دارید به ثبت برند ماشین بپردازید و نام مورد نظر خود را انحصاری نموده و از هر گونه کپی از آن جلوگیری کنید بهتر است هر چه زودتر نسبت به ثبت برند ماشین اقدام نمایید.برندها در حقیقت شناسه محصولات شما هستند شما را در هر زمینه کاری که هستید از رقبایتان متمایز می نماید.

اگر در زمینه ماشین کار می کنید می توانید با ثبت برند ماشین کالای خود را از سایر کالاها متمایز نمایید و در حقیقت به کالای خود اعتبار بخشید و دولت نیز بدین واسطه از کالای شما حمایت خواهد کرد.با توجه به اهمیت ثبت برند ، تجار در زمینه خودرو حساسیت زیادی نسبت به تعیین برند و ثبت برند ماشین دارند.از جمله برندهای قابل ثبت، می توان به انواع ماشين و ماشين های افزار ؛ انواع موتور ( استثناء موتور وسائط نقليه زميني) ؛ قفل وبست و حلقه های اتصال قطعات ماشين ها و قطعات انتقال قوه؛ لوازم و ابزاركشاورزی اشاره کرد .

در راستای ثبت برند ماشین ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که یک برند خوب ممکن است دارای چه خصوصیاتی باشد؟همچنین ممکن است در خصوص مراحل ، مدارک و شرایط ثبت برند ماشین برای شما سوال پیش بیاید.به علاوه این امکان وجود دارد که کار شما چنان گسترش پیدا کند که قصد داشته باشید که برند خود را به صورت بین المللی به ثبت برسانید.

ثبت کریم خان پاسخ تمام این سوالات را در قالب یک نوشتار به شما ارائه داده است.

خصوصیات یک برند خوب

 1. قابلیت پشتیبانی قانونی
 2. نام آشنا بودن به گونه ای که به راحتی به ذهن مخاطب بنشیند.
 3. تلفظ ساده و روان
 4. جلب توجه کرد
 5. سهولت در شناسایی و تشخیص
 6. مزایای استفاده از محصول را در خود داشته باشد
 7. رساندن پیام محصول و یا شرکت تولید کننده به مشتری
 8. مشخص کردن موقعیت محصول را در بین محصولات رقیب

مدارک و شرایط لازم برای ثبت برند ماشین

الف) شرایط مورد نیاز :

 • مخاطب را گمراه نکند
 • مبتکرانه و جدید باشد

ب) مدارک مورد نیاز :

 1. 3 نسخه اظهارنامه ثبت برند
 2. نسخه اصلی یا کپی گواهی شده وکالتنامه ، چنانچه تقاضا بواسطه نماینده قانونی صورت پذیرد.
 3. ارائه ده نمونه از علامت به شکل گرافیکی که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه یکسان بوده و ابعاد آن حداکثر 10 در 10 سانتی متر باشد.در صورتی که ارائه علامت به شکل گرافیکی نباشد ده نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به گونه ای که مرجع ثبت مناسب تشخیص دهد،ارائه خواهد شد.
  متقاضی میبایست بر روی هر اظهارنامه یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء کند. نمونه سوم در زمان ثبت بر روی صفحه مرتبط در دفتر ثبت و نمونه چهارم بر روی تصدیق ثبت الصاق می گردد.علاماتی که برجسته یا گود در روی شیی ء نشان داده می شود بر روی کاغذ ترسیم خواهد شد. ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف بیشتر شود.
  بر روی هر نمونه الصاق شده به شکل بالا مهر شعبه ثبت شرکت ها و علایم تجاری و اختراعات زده می شود به گونه ای که یک بخش از مهر بر روی نمونه و بخش دیگر برروی صفحه قرار گیرد.در صورتی که مرجع ثبت نمونه علامت ارائه شده را مناسب نداند ، ارائه نمونه مناسب را درخواست می کند.در هر حال،علامت میبایست به همان شکل که تقاضا و ثبت می گردد مورد استفاده قرار گیرد.
 4. اگر علامت سه بعدی باشد ،ارائه علامت به صورت نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه به گونه ای که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی را تشکیل دهند،الزامی می باشد.
 5. مدارک مربوط به حق تقدم که میبایست همزمان با ارائه اظهارنامه یا حداکثر طی 15 روز از آن تاریخ ارائه گردد.
 6. ارائه مدارک دال بر فعالیت در حوزه مربوطه براساس تشخیص مرجع ثبت.
 7. نسخه ای از ضوابط و شرایط استعمال علامت جمعی و ارائه گواهی مقام ذیصلاح ،اتحادیه یا دستگاه مرتبط ،چنانچه ثبت علامت جمعی تقاضا شود.
 8. مدارک مثبت هویت متقاضی
 9. رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی
 10. مدارک نمایندگی قانونی،چنانچه تقاضا بوسیله نماینده قانونی به عمل آید.

باید بدانید که اگر برند شما لاتین بوده و یا ریشه عربی داشته باشد میبایست اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایید.

مراحل ثبت برند ماشین

 1. استعلام برند از نظر عدم مشابهت
 2. ثبت اظهارنامه و ورود مشخصات مالک و برند و محصول یا محصولات مورد نظر و طبقات آن ها ( جهت ثبت برند 45 طبقه شغلی از سوی اداره مالکیت برای مشاغل مختلف در نظر گرفته شده است که در انتهای این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت ).
 3. تاییدیه اظهارنامه و یا رد آن و اقدام برای اصلاح اظهارنامه
 4. ارسال مدارک مورد نیاز
 5. تایید مدارک یا رد آن ها و اقدام جهت اصلاح مدارک
 6. تایید و تقاضای آگهی در روزنامه رسمی
 7. روزنامه رسمی نوبت دوم
 8. دریافت گواهی ثبت برند

لازم به ذکر است کلیه برندهای به ثبت رسیده تا 10 سال معتبر می باشند.در صورتی که صاحب برند مایل باشد می تواند نسبت به تمدید آن نیز اقدام نماید.در صورتی که این تمدید صورت نپذیرد امکان تقاضای آن طی مهلت 6 ماه بعد از پایان اعتبار ثبت علامت ، با پرداخت جریمه تاخیر به اندازه نصف هزینه ثبت علامت وجود دارد ، وگرنه برند مذبور معتبر نخواهد بود.

اگر می خواهید درباره ثبت برند بین المللی برند ماشین بدانید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ثبت برند بین المللی برند ماشین

پیش از ثبت بین المللی برند ماشین باید آن را در ایران به ثبت رسانید که به اصطلاح بدان ثبت ملی گفته می شود.شما می توانید این اقدام را از طریق اداره مالکیت صنعتی انجام دهید.در این راستا میبایست در مرحله ی اول، فرم اظهارنامه علامت تجاری که شامل مواردی مانند مشخصات علامت، لیست کالا یا خدمات مرتبط براساس طبقه بندی علائم تجاری می باشد را کامل کنید و سپس به طور خودکار با تعیین کشورهای مورد نظر در سطح بین المللی انجام می گردد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت بین المللی برند ماشین

 1. تقاضانامه برای ثبت بین المللی علامت خطاب به اداره ثبت علایم تجاری با درج اسامی کشورهای مورد نظر
 2. معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت همراه با امضای مدیران و دارندگان حق امضا و با مهر شرکت برای اشخاص حقوقی و در صورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالت نامه دادگستری
 3. کپی شناسنامه و کارت ملی مدیران و دارندگان حق امضای شرکت و روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت برای اشخاص حقوقی و کپی شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی و در صورت مراجعه به وکیل رسمی ارائه وکالت نامه دادگستری
 4. ارائه اصل گواهی ثبت علامت تجاری در ایران برای رویت و کپی آن برای ضمیمه کردن در پرونده یا ارائه کپی گواهی ثبت علامت تجاری
 5. کامل کردن فرم مخصوص لاتین
 6. ارائه برگ محاسبه هزینه ها
 7. رسید مربوط به پرداخت هزینه بررسی اظهارنامه بین المللی

نکته : هزینه ثبت بین المللی بعد از ارائه اظهارنامه به اداره مالکیت صنعتی بر مبنای تعداد طبقات و کشورهای مورد درخواست به فرانک سوئیس به حساب WIPO قابل پرداخت می گردد.

لیست طبقه بندی علائم تجاری

طبقه ١ – مواد شيميائی مورد استفاده در صنايع ، علوم عكاسی و همچنين كشاورزی ، باغبانی و جنگلبانی ؛ رزين های مصنوعی پردازش نشده ، پلاستيكهای پردازش نشده ؛ كودهای گياهی ؛ تركيبات اطفاء حريق ؛ مواد آبكاری و جوشكاری فلزات؛ مواد شيميائی برای نگهداری مواد غذائی ؛ مواد دباغی ؛ چسب های صنعتي .

طبقه ٢- رنگ روغن ؛ جلا ؛ لاك ؛ مواد ضد زنگ زدگی و جلوگيری كننده از فاسد شدن چوب ؛ مواد رنگی؛ مواد تثبيت رنگ ؛ رزين يا صمغ های خام طبيعی ؛ فلزات به صورت پودر يا ورق برای نقاشان ساختمان ؛ چاپگرها و هنرمندان.

طبقه ٣- تركيبات سفيد كننده و ساير مواد مخصوص شستشوی لباس ؛ مواد مخصوص تميزكردن، براق كردن، لكه گيری و سائيدن ؛ صابون ، عطريات ، روغن های اسانس ، مواد آرايشی ؛ لوسيونهای مو ؛ گرد و خميردندان .

طبقه٤- روغن ها و گريس های صنعتی؛ روان كننده ها ؛ تركيبات گردگيری ، مرطوب كردن و جذب رطوبت ؛ انواع سوخت ( شامل سوخت موتور) و موادروشنائی، انواع شمع و فتيله چراغ.

طبقه ٥- مواد داروئی و بيطاری ؛ مواد بهداشتی برای مصارف پزشكی ؛ مواد رژيمی برای مصارف پزشكی ، غذای كودكان ؛ انواع گچ شكسته بندی ، لوازم زخم بندی ؛ مواد پركردن دندان ، موم دندان سازی ؛ ضدعفونی كننده ها ؛ مواد نابودكننده حشرات موذی ؛ قارچ كش ، مواد دفع نباتات هرزه .

طبقه ٦- فلزات عادی و آلياژهای آنها ؛ مواد ساختمانی فلزی ؛ ساختمانهای فلزی قابل حمل ؛ مواد فلزی خطوط مجراهای فلزی گاوصندوق اجناس ساخته شده از فلزات عادی كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند؛ سنگهای معدنی فلزات

طبقه ٧- انواع ماشين و ماشين های افزار ؛ انواع موتور ( استثناء موتور وسائط نقليه زميني) ؛ قفل وبست و حلقه های اتصال قطعات ماشين ها و قطعات انتقال قوه ( به غير از اتصالات و اجزائ انتقال قوه وسائط نقليه زمينی) ؛ لوازم و ابزاركشاورزی ( به استثنای ابزارهای دستی ) ؛ ماشين جوجه كشی .

طبقه ٨- انواع ابزار ولوازم دستی ( كه با دست كارمی كنند) ؛ سرويس كارد و قاشق و چنگال ، سلاح كمری، تيغ.

طبقه ٩- اسباب و آلات علمی، دريانوردی، مساحی، عكاسی، سينمايی، بصری، وزن كردن، اندازه گيری، علامت دادن، كنترل ومراقبت (نظارت)، نجات و آموزش ؛ اسباب و لوازم هدايت ، قطع و وصل ، تبديل ، ذخيره سازی، تنظيم يا كنترل جريان برق، آلات واسباب ضبط ، ماشين های فروش خودكار ومكانيسم دستگاه هايی كه با سكه كار مي كنند ،صندوق های ثبت مبلغ دريافتی، ماشين های حساب ، تجهيزات داده پردازی و رايانه ای؛ دستگاه آتش نشاني .

طبقه ١٠- آلات وابزار جراحی، پزشكی، دندانسازی وبيطاری، اندام های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی؛ اقلام ارتوپدی؛ مواد بخيه زنی

طبقه ١١- دستگاه های روشنائی، حرارتی، مولد بخار، طبخ ، خنك كردن ، تهويه، تامين آب بهداشتی

طبقه ١٢- وسايط نقليه ، دستگاه های حمل و نقل زمينی ، دريائی و هوائی .

طبقه ١٣- اسلحه گرم ؛ مهمات و انواع پرتابه ( از قبيل موشك، خمپاره و غيره) ؛ مواد منفجره؛ مواد وسايل آتش بازی
طبقه ١٤- فلزات گرانبها وآلياژهای آنها و كالاهائی كه با فلزات گرانبها ساخته شده يا با آنها روكش شده اند ودرساير طبقات ذكر نشده اند؛ جواهرات ، سنگ های گرانبها ؛ اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی .

طبقه ١٥- آلات موسيقی .

طبقه ١٦- كاغذ مقوا و كالاهای ساخته شده ازآن ها كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ؛ مطاب چاپ شده ، مواد صحافی، عكس؛ نوشت افزار ؛ چسب برای مصارف تحريری يا خانگی؛ لوازم نقاشی؛ قلم مو نقاشی؛ ماشين تحرير و لوازم ملزومات دفتری ( به استثنای مبلمان) مواد آموزشي و تدريس ( به استثنای دستگاه ها)؛ موادپلاستيكی برای بسته بندی ( كه در سايرطبقات ذكر نشده اند) ؛حروف و كليشه چاپ.

طبقه ١٧- لاستيك ، كائوچو ، صمغ، آزبست ( پنبه نسوز) ، ميكا ( سنگ طلق) و كالاهای ساخته شده از اين مواد كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ؛ پلاستيك دارای شكل و قالب خاص برای استفاده در توليد ساير كالاها ؛ مواد بسته بندی، در پوش گذاری، انسداد و عايق بندی ؛ لوله های قابل ارتجاع غير فلزی .

طبقه ١٨- چرم و چرم مصنوعی و كالاهای ساخته شده از آنها كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند؛ پوست حيوانات ؛ چمدان ؛ كيسه و كيف های مسافرتی؛ چتر، چترآفتابگير و عصا ؛ شلاق ؛ يراق و زين و برگ.

طبقه ١٩- مواد و مصالح ساختماني ( غير فلزی) ؛ لوله های غير فلزی سخت و غير قابل انعطاف برای استفاده درساختمان ؛ آسفالت ؛ قيرو قطران ؛ ساختمانهای متحرك غير فلزی، بناهای يادبود غير فلزی .

طبقه ٢٠- مبلمان و اثاثيه ، آئينه ، قاب عكس ؛ كالاهای ساخته شده از چوب ، چوب پنبه ،نی ،حصير ، شاخ ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ ، صدف ،كهربا ،صدف مرواريد، كف دريا وبدل كليه اين مواد يا ساخته شده از پلاستيك ( كه در ساير طبقات ذكر نشده اند).

طبقه ٢١- ظروف خانگی يا لوازم آشپزخانه ( كه از فلزات قيمتی ساخت يا روكش نشده اند)؛ شانه وابر و اسفنج ؛ انواع برس و قلم مو ( به استثنای قلم موهای نقاشی ) ؛ مواد ساخت برس ؛ لوازم نظافت و تميزكاری؛ سيم ظرف شويی؛ شيشه كارشده يا نيمه كارشده ( به استثنای شيشه مورد استفاده در ساختمان ها) شيشه آلات ، اشياء ساخته شده از چينی و سفال كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند.

طبقه ٢٢- طناب ، ريسمان ، تور ، چادر، سايبان ، برزنت ( تارپولين ) ، بادبان وشراع ، کيسه و گونی كه در طبقات ديگر ذكر نشده است؛ مواد لایی و لايه گذاری و پوشال) به استثنائ لاستيك و پلاستيك ) ؛ مواد خام ليفی برای نساجی.

طبقه ٢٣- انواع نخ ورشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی .

طبقه ٢٤- محصولات نساجی و پارچه ای كه درطبقات ديگر ذكر نشده اند؛ انواع روتختی و روميزی

طبقه ٢٥- انواع لباس و پوشاك ، پاپوش و پوشش سر.

طبقه ٢٦- انواع توری و قلاب دوزی روبان ، بند (نوار) حاشيه وقيطان ؛ دکمه قزن قفلی، سنجاق و سوزن ته گرد ؛ گل های مصنوعي .

طبقه ٢٧- انواع فرش ، قاليچه ، حصير وزيرانداز، لينويوم و ساير كف پوش ها، آويزهای ديواری ( غير پارچه ای).

طبقه ٢٨- انواع بازی و اسباب بازی؛ لوازم ورزشی و ژيمناستيك كه در طبقات ديگرذكر نشده اند ؛ تزئينات درخت كريسمس.

طبقه ٢٩- گوشت ،گوشت ماهی، گوشت طيور وشكار، عصاره گوشت؛ سبزيجات وميوه جات به صورت كنسرو ،خشك شده و پخته شده، انواع ژله، مربا وكمپوت ،تخم مرغ ،شیر و محصولات لبنی، روغن ها و چربی های خوراکی.
طبقه ٣٠ – قهوه ،چای، كاكائو، شكر، برنج ، نشاسته كاسار يا مانيوك ( تاپيوكا)، نشاسته نخل خرما) ساگو)، بدل قهوه ،آرد و فراورده های تهيه شده از غلات ،نان ،نان شيرينی، شرينی جات شيرينی يخی؛ عسل ، ملاس يا شيره قند، مايه خمير، گرد مخصوص شيرينی پزی يا پخت نان؛ نمك خردل ؛ سركه؛ انواع سس ( چاشنی ) ادويه جات ، يخ .

طبقه ٣١- محصولات كشاورزی، باغداری و جنگلبانی و دانه هايی كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ؛حيوانات زنده ؛ ميوه و سبزيجات تازه؛ بذر ؛ گياهان وگل های طبيعی؛ غذای حيوانات ؛ مالت ( جو سبز خشك شده ).

طبقه٣٢- ماء الشعير؛ آب های معدنی و گازدار و ساير نوشيدني های غير الكلی؛ آب ميوه وشربتهای ميوه ای؛ شربت و تركيبات مخصوص ساخت نوشابه.

طبقه ٣٣-…………………….

طبقه ٣٤- تنباكو، لوازم تدخين ؛ كبريت .

طبقه ٣٥- تبليغات ؛ مديريت تجاری؛ امور اداری تجارت ؛ كارهای دفتری و اداری .

طبقه ٣٦- بيمه؛ امور مالی، امور پولی، امور مربوط به معاملات املاك و مستغلات .

طبقه ٣٧- ساختمان سازی، تعميرو بازسازی، خدمات نصب.

طبقه ٣٨- مخابرات از راه دور.

طبقه٣٩- حمل و نقل ، بسته بندی و نگهداری كالاها؛ تهيه مقدمات و ترتيب دادن مسافرت ها .

طبقه ٤٠- بهسازی و عمل آوری مواد.

طبقه ٤١- آموزش و پرورش ؛دوره های كارآموزی و تعليمی؛ تفريح و سرگرمی، فعاليت هاي ورزشی و فرهنگی .

طبقه ٤٢- خدمات عملی و فن آوری و تحقيق و پژوهش و طراحي در اين زمينه ؛خدمات تجزيه و تحيل و تحقيقات صنعتی؛ طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه ای .

طبقه ٤٣- خدمات عرضه اغذيه و نوشابه ، تامين مسكن و محل اقامت موقت.

طبقه ٤٤- خدمات پزشكی ، خدمات بيطاری، مراقبت های بهداشتی و زيبائی برای انسانها يا حيوانات ، خدمات كشاورزی ، باغداری و جنگلداری .

طبقه ٤٥- خدمات شخصی يا اجتماعی كه توسط ديگران برای رفع نيازهای افراد ارائه می شوند ، خدمات امنيتی برای محافظت از افراد ،اموال و دارائيها ، خدمات حقوقی

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *