برند به نشانه ای اطلاق می شود که مشخص کننده که می تواند روی محصول قرار می گیرد یا همراه با ارائه خدمات یا بازاریابی محصول مطرح گردد.برند در خصوص مبدا صنعتی یا تجاری کالا عموم را آگاه می کند.

چنانچه براساس ماده 2 ثبت برند انجام شده باشد شخص دیگری مجاز به ثبت این برند نمی باشد.

ثبت برند پیش از این اجباری نبود و به میل صاحبان صنایع و تجار گذاشته شده بود اما تصویب نامه مصوب 3 اردیبهشت 1328 هیئت دولت، ثبت علائم تجاری را برای موارد ذیل اجباری کرد :

 1. مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصوصی باشد مثل کنسرو، کره، شکلات و روغن های مختلف و …
 2. نوشابه های گازدار
 3. لوازم آرایش که اثر مستقیم روی پوست بدن انسان دارند مثل صابون، عطر، ادکلن
 4. داروهای اختصاصی با موارد استعمال طبی اعم از انسانی و حیوانی.

در ادامه ثبت کریم خان در خصوص نام برند زیتون صحبت می کند.

انتخاب نام برند روغن زیتون

برند میبایست نوآوری و ابتکار داشته باشد.به عبارتی می توان گفت برند نباید تکراری و یا مثل برندهای استفاده شده قبلی باشد.علامت تجاری میبایست به گونه ای طراحی، ترسیم و تعیین می گردد که باعث خطا، اشتباه، فریب و گمراهی مخاطب نشود.علامت تجاری نباید به گونه ای باشد که در نظر مشتری ایجاد اشتباه کرده و او را در تشخیص و تشخیص علامت تجاری دیگر که قدری با هم مشابهت دارند، دچار سردرگمی و انتخاب نادرست نماید.

مشخصات جغرافیایی، نشانه محل و نام های مبدا در برند روغن زیتون

علامت ” مشخصات جغرافیایی ” برای محصولاتی مورد استفاده قرار می گیرد که ریشه جغرافیایی مشخص و کیفیت و شهرتی دارند که به آن محل بستگی دارد. کیفیت محصولات کشاورزی، اصولاً از محل تولید آنها تاثیر می گیرد. نشانه جغرافیایی اصولاً برای محصولات کشاورزی به کار می رود، اما همیشه این اتفاق نمیفتد. این گونه برند ها ممکن است برای نشان دادن کیفیت یک محصول ساخته شده بوسیله عوامل انسانی مقیم محل ساخت کالا باشد.

نام مبدا

نام مبدا یکی از اشکال نشانه های جغرافیایی برای محصولاتی می باشد که دارای کیفیت ویژه ای هستند که این کیفیت به فضای جغرافیایی که در آن به دست آمده پیوسته است. لذا معنی نشانه جغرافیایی دربرگیرنده نام مبدا است.لازم به ذکر است که ” نام های عام محصولات یا اسامی جغرافیایی، که خریدار را نسبت به مبدا و کیفیت محصولات گمراه کند، علامت مشخصه تجاری محسوب نمی شود “.

در ادامه ثبت کریم خان مدارک لازم جهت ثبت برند روغن زیتون را ارائه می دهد.

مدارک لازم جهت ثبت برند روغن زیتون

ثبت برند به دو صورت امکان پذیر است :

 1. ثبت برند حقیقی
 2. ثبت برند حقوقی

مدارک لازم برای ثبت برند شخص حقیقی

 • کپی شناسنامه و کارت ملی شخص مالک جدید
 • اصل سند صلح
 • اصل گواهی مصدق ثبت علامت

مدارک لازم برای ثبت برند شخص حقوقی

 • روزنامه رسمی تاسیس
 • روزنامه رسمی آخرین تغییرات
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای شرکت
 • اصل سند صلح
 • اصل گواهی مصدق ثبت علامت
 • چنانچه وکیل جهت انتقال علامت تجاری اقدام کند، باید سند رسمی انتقال و وکالتنامه رسمی و پروانه مالکیت انحصاری ضمیمه لظهارنامه انتقال مالکیت گردد.
 • نکته : ثبت برند یا نام تجاری می تواند به فارسی باشد و یا به لاتین و یا به هر دو شکل انجام شود، اما افرادی که قصد دارند برند را به شکل لاتین هم به ثبت برسانند، میبایست کارت بازرگانی داشته باشند.

مراحل ثبت برند روغن زیتون

اولین اقدام جهت ثبت برند روغن زیتون ، انتخاب نام برند و اخذ استعلام از آن است. استعلام برند به این خاطر انجام می شود که قبل از استفاده ما از این نام تجاری، شخص دیگری از آن استفاده نکرده باشد و عین یا مشابه همان ثبت برند را انجام نداده باشد ، چرا که داشتن نام برند به منزله شناسایی کالا و محصول ارائه شده می باشد .پس در واقع یک برند باید کاملاَ ” جدید ” بوده و استعلام آن نشان دهنده این موضوع نباشد که توسط شخص دیگری قبلاَ به ثبت رسیده است.

در استعلام برند، به نکات ذیل توجه فرمایید :

 1. علامت تجاری شما جدید باشد.
 2. توانایی اشتباه کردن را از مشتری و مخاطب خود بگیرد. ( یعنی برند باید چنان قوی طراحی و رسم شود که مشتری سر در گم نشود و قدرت تشخیص تفکیک علائم بر روی محصولات را داشته باشد ).

بعد از انتخاب نام برند ، با مراجعه به سامانه اداره مالکیت معنوی به نشانی http://iripo.ssaa.ir اظهارنامه ثبت برند شامل اطلاعات مالک ، مشخصات دریافت کننده ابلاغیه ، بارگذاری ضمائم اظهارنامه را کامل کنید.

اظهارنامه از تاریخ وصول از این جهات بررسی می کند :

 • از نظر شکل که براساس قوانین و مقررات باشد.
 • از لحاظ اینکه طبقه نوع کالا با طبقات مربوط مطابقت دهد.

پاسخ اداره ممکن است یکی از سه وضعیت اخطار نقص / رد پرونده / آگهی نوبت اول باشد. ( در حالت آگهی نوبت اول یعنی ایرادی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته و باید مدارک لازم را ارائه دهید.).بنابراین در صورت تایید کارشناس، کارشناس مسئول و رئیس اداره ثبت برند روغن زیتون آگهی نوبت اول می گردد و می توانید آن را در روزنامه رسمی قوه قضاییه بنویسید. هزینه های پرداختی در اداره روزنامه به صورت برخطاست و نیازی به فیش واریزی در بانک ها نمی باشد.به مدت زمان یک ماه با توجه به چاپ در روزنامه رسمی به اشخاص ثالث که در آن طبقه شغلی فعالیت می کنند اجازه داده می شود که در صورت اعتراض آن را به اداره مالکیت صنعتی و مراجع قضایی و دادگاه ها اعلام کنند.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *