اداره مالکیت صنعتی و وظایف آن


توضیحاتی درباره اداره مالکیت صنعتی

موسسه ثبت کریم خان در این مطلب اطلاعاتی در خصوص اداره مالکیت صنعتی و وظایف آن را در اختیار شما قرار می دهد.

مالکیت صنعتی یکی از اثرهای اختیار قانونی مخترع نسبت به استفاده ی مالی از اختراع خود و همچنین اختیار قانونی استفاده از علامت و یا اسم تجارتی و یا هر نوع امتیاز می باشد. حقوق مالکیت صنعتی شامل اختراع،علامت تجاری،طرح حهای صنعتی،مدل های مصرفی،اسرار تجاری،نشان جغرافیایی،مدارهای یک پارچه و …. است.

 

براساس مواده 528 تا 530 ق.م.اسلامی – تعزیرات مالکیت صنعتی،در حقوق داخلی یا بین المللی،به دلیل الزامات بازرگانی بین المللی و روابط اقتصادی کشورها با یکدیگر،حمایت شده است و به مخترع مبتکر،و بالاخره به فرد خلاق این امکان را می دهد که به شکل انحصاری از علامت یا اختراع خود استفاده کند و شخص متجاوز حقوق خود را از طریق حقوقی یا جزایی تحت تعقیب قانونی قرار دهد.

رواج علایم تجارتی و توسعه فروش اجناس تحت علایم تجارتی در تجارت بین المللی سبب شده که کشورهای مختلف برای حفظ تولیدات خود و پیشگیری از تعرض افراد دیگر به حقوق تجار و صاحبان صنایع مقررات بین المللی وضع کند که در خود آن کشور و در کل کشورها از تعرض مصون بماند زیرا اجناس کارخانجات تنها در یک کشور فروخته نمی شود بلکه در کل دنیا ارائه می گردد و در صورتی که کالای مورد یک دارای علامت مرغوبیت باشد افراد به علامت ذکر شده عادت کرده و جنس ذکر شده را مطالبه می کنند.

در صورتی که قرار باشد که افراد دیگری اجناس تقلیدی که همانند اصل جنس نباشدند و خصوصیات جنس اصلی را نداشته باشد به مشتریان ارائه دهند اعتماد و اطمینان اشخاص از بین رفته نه تنها سازندگان آن ضرر می کنند بلکه مصرف کنندگان هم فریب خورده و سودجویان از علامت تجاری سواستفاده می کنند و جنس بد را به جای جنس خوب به فروش می رسانند.این موضوع مخصوصاَ در خصوص مواد دارویی ، خوراکی و لوازم آرایش که با سلامتی و بهداشت جامعه مرتبط است بسیار خطرناک است.بدین جهت در پایان قرن نوزدهم اتحادیه ای برای حمایت مالکیت صنعتی میان چند دولت تشکیل شد که به اتحادیه پاریس مشهور است و این روزها اغلب دولت ها به اتحادیه ذکر شده ملحق شده اند.دولت ایران نیز براساس قانون 14 اسفند ماه 1337 به این اتحادیه پیوسته است.

در ایران برای اولین بار در سال 1304 قانونی برای ثبت و حمایت علایم تجارتی و صنعتی به تصویب رسید. که بعدها در سال 1310 در آن تجدید نظر شد.علاوه بر قانون ذکر شده و آیین نامه اجرایی آن،ماده 249 قانون مجازات عمومی هم مواردی را برای حمایت علایم تجاری ثبت شده پیش بینی کرده است.آیین نامه ای نیز در سال 1328 برای ثبت اجباری علامت صنعتی برای برخی از مواد دارویی و خوراکی و لوازم آرایش به تصویب رسید.آیین نامه قانون ثبت علایم تجارتی که در ابتدا در سال 1310 تصویب شده بود در سال 1337 در آن تجدید نظر شد.

در همین رابطه،اداره ثبت طرح های صنعتی براساس شماره624/ 194000 -85/11/29سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بوجود آمده است که وظیفه آن اجرای قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری تصویب شده در سال 1386 آئین نامه های اجرایی آن است.به شرح ذیل است:

 • اقدامات قانونی لازم نسبت به اعتراضات واصله و حسب مورد تبادل لوایح طرفین اعتراض و امضاء اخطاریه های در رابطه با پرونده های اعتراضی و تهیه گزارش و ارسال کمیسون ماده 170 آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری براساس تشریفات پیش بینی شده در مقررات مربوطه
 • امضاء پیش نویس ها،آگهی ها،گواهینامه ها و دفاتر ثبت طرح های صنعتی
 • رسیدگی و امضاء آگهی های ابطال طرح های صنعتی حسب احکام صادره از مراجع قضایی طبق قوانین و آئین نامه های مربوطه
 • بررسی و امضاء اخطارهای رفع نقص و رد درخواست های ثبت طرح های صنعتی
 • طرح پیشنهادها و تدوین دستورالعمل های در رابطه با ثبت طرح های صنعتی در ابعاد ملی با هماهنگی مقام مافوق جهت ارائه به سازمان.
 • شرکت در کمیسیون ها،جلسات،سمینارها و کنفرانس ها به استناد مقررات و یا دستور صادره و اجرای تصمیمات گرفته شده حسب مورد و به تشخیص مقام مافوق.
 • شرکت در کمیته های مشورتی و تخصصی برای ایجاد وحدت رویه در انجام کارها
 • بررسی و کنترل پرونده ها و اخطاریه های دادگاهی و همچنین لوایح تنظیمی و شرکت در جلسات دادگاه ها و دادسراها برای پاسخ به سوالات مطرح شده بنا به دعوت مقامات قضایی
 • نظارت بر حسن جریان امور به منظور اجرای صحیح قوانین و مقررات مورد عمل و راهنمایی،ارشاد کارکنان تحت سرپرستی در انجام امور محوله و ارائه گزارش های لازم
 • تهیه و تنظیم گزارش های لازم برای مقام مافوق و پاسخ به مکاتبات مراجع بین المللی در ارتباط با طرح های صنعتی
 • اظهارنظر و اقدام نسبت به مطالبات ثبت تغییرات طرح های صنعتی،تجدید،انتقال و اجازه بهره برداری با توجه به قوانین و مقررات و آیین نامه اجرایی آن
 • اظهارنظر نسبت به درخواست های ثبت طرح های صنعتی طبق قوانین و مقررات و معاهدات بین المللی و صدور دستور لازم در این خصوص
 • اجرای صحیح مقررات کنوانسون های بین المللی برای حمایت از مالکیت صنعتی
 • تصحیح اشتباهات اداری موضوع ماده 176 آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری
 • انجام مکاتبات لازم و پاسخ به استعلامات مراجع مختلف
 • تایید مدارک مربوط به طرح های صنعتی جهت ارائه به مراجع مربوطه
 • بررسی و تعیین حق الثبت طرح های صنعتی و تعیین حق الثبت تجدید و تغییرات آن حسب مقررات و آئین نامه اجرایی
 • انجام دیگر امور مرتبط با وظایف واحد که از طرف مقام مافوق ارجاع می شود.

در صورتی که قصد ثبت طرح صنعتی خود را دارید،همکاران ما با افتخار آماده ارائه خدمات به شما متقاضیان گرامی می باشند.

“لطفاَ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در ثبت کریم خان تماس حاصل نمایید”.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *