ثبت لوگو و علائم تجاری و برند

ثبت لوگو علائم تجاری و برند


ثبت لوگو چیست؟

یکی از مهم ترین مراحل پس از به ثبت رساندن شرکت، ثبت لوگو می باشد. لوگو طرح قابل لمسی جهت نمایش خدمات ، محصولات و کالای مورد نظر می باشد. لوگو همچنین چهره و منظر هر برند است و خصوصیات سازمان ها و نهاد ها را شرح می دهد. در صورتی که لوگو به خوبی و صحیح طراحی شود قادر خواهد بود برای نام تجاری یا برند ارزشمند باشد. طراحی لوگوی مؤثر برای یک برند نسبت به سایر اقلام گرافیکی نیاز به خلاقیت بیشتری دارد. طراح لوگو باید دانش و تجربه و خلاقیت کافی داشته باشد.همچنین لوگو باید به گونه ای طراحی شود که نمایانگر ویژگی های یک محصول باشد. اگر می خواهید اطلاعات خود را در ارتباط با ثبت لوگو افزایش دهید در این مقاله با ثبت شرکت کریم خان در ارتباط باشید.

تفاوت لوگو و آرم در چیست؟

لوگو ، یک کالا یا خدمات به اشکال و صورتهای متفاوت گرافیکی می باشد که طراحی آن ها به سلیقه و خلاقیت طراحان گرافیک بستگی دارد.

آرم یک عنوان گرافیکی نیست بلکه فقط یک نشانه و تصویر گرافیکی یا ساده است٬ که هر کسی با دیدن این آرم یا نشانه می تواند تشخیص دهد که این آرم مربوط به چه عنوانی است اما هیچ شخصی نمی تواند بفهمد که این آرم مربوط به چه عنوان خاصی(نام تجاری و…) است. بنابراین در کنار نشانه یا آرم , نام مربوط به شرکت و برند که معمولا نامی خاص می باشد قرار میگیرد. طراحی آرم نیز دارای دو سبک تقریبا متفاوت است. برخی از طراحان گرافیکی نشانه را خودشان طراحی می کنند و برخی دیگر الگوی نشانه را از جای دیگر برمی دارند. در حقیقت می توان اینگونه بیان نمود که ابتکار و خلاقیت در لوگو 100% بکار رفته اما در آرم بین %40 تا 70% می باشد . همچنین طراحی لوگو پر هزینه تر از طراحی آرم می باشد .

اصول تعریف شده برای لوگو :

 • لوگو باید ساده باشد.
 • لوگو باید با فرهنگ موضوع دارای همخوانی باشد.
 • عمر لوگو باید بالای 10 سال باشد.
 • لوگو باید قابلیت تک رنگ شدن داشته باشد.
 • لوگو باید قابلیت داشته باشد تا ابعاد 1 سانتی متر کوچک شود.
 • ترجیحا دارای مدل هندسی باشد.
 • در لوگو باید وضوح عواملی که استفاده می شوند مورد توجه قرار بگیرد.
 • عوامل مورد استفاده در لوگو باید با هم متناسب باشند.
 • لوگو باید منحصر به فرد باشد.

دسته بندی طراحی لوگو:

 1. نوشتاری ( لوگوتایپ یا مونوگرام )
 2. تصویری و علامت اختصاری ( پیکتوگرام و آرم )
 3. نوشتاری – تصویری

اینکه کدام یک از این طراحی های لوگو مناسب است به وسعت کاری و منحصر به فرد بودن نام شرکت و همچنین نوع شغل یا خدمات ارائه شده و یک سری از عوامل دیگر بستگی دارد.

چرا باید ثبت لوگو و ثبت آرم تجاری انجام داد؟

شاید بسیاری از ما نام تجاری کالا یا خدماتی که از آن استفاده می کنیم را به خاطر نداشته باشیم و فقط طرح لوگوی آن کالا را در ذهنمان به یاد داشته باشیم . به طور کلی همیشه اشکال بیشتر در ذهن و خاطر می مانند. به همین علت است که به همه ی سازمان ها ، نهاد ها و … توصیه می شود در کنار نام تجاری برای محصولات و خدمات خود حتما یک لوگو نیز طراحی نمایند و به ثبت لوگو بپردازند. همچنین به صاحبان مشاغل توصیه می شود جهت جلوگیری از کپی برداری دیگران از برند و لوگوی آن ها ابتدا به ثبت برند و ثبت لوگو محصولات خود بپردازند ، سپس برای این نام و لوگو برندسازی کنند.

ثبت لوگو برای اشخاص حقوقی :

جهت ثبت لوگو توسط اشخاص حقوقی ارائه مدارک شرکت که عبارتند از آگهی تأسیس شرکت ، روزنامه تأسیس و درصورت وجود تغییرات در شرکت کلیه آگهی تغییرات و روزنامه ها ، یک سری کپی از تمام مجوزهای شرکت و در صورتی که شرکت فاقد مجوز می باشد به نام مدیر عامل یا رئیس هیئت مدیره نیز مورد قبول است ، مدارک شناسایی مدیر عامل ، مهر شرکت و کارت بازرگانی ضروری است. در انتها نیز لازم است که یک نمونه از برند خود را در سایز 10×10 طراحی نمایید.

ثبت لوگو برای اشخاص حقیقی :

جهت ثبت لوگو توسط اشخاص حقیقی باید مدارک شناسایی متقاضی ثبت برند به علاوه یک جواز کسب در زمینه فعالیت و یک نمونه از آرم شرکت در سایز 10×10 در صورتی که برند شرکت بصورت لاتین باشد و همچنین کارت بازرگانی ارائه شود.

ثبت لوگو چه مزایایی دارد؟

 1.  تضمین تمیز دادن محصولات از یکدیگر توسط مشتریان
 2. شرکت ها با ثبت لوگو می توانند محصولاتشان را از هم متمایز نمایند
 3. بهترین ابزار جهت تبلیغ و بازاریابی و کسب شهرت و اعتبار برای شرکت ها
 4. اشخاص ثالث با دریافت مجوز استفاده از لوگو می توانند صاحب امتیاز شوند که منبع درآمدی برای مالک لوگو محسوب می شود
 5. لوگو پس از ثبت بخشی از دارایی ذهنی و معنوی شرکت محسوب می شود
 6. ثبت لوگو مشوق شرکت ها جهت حفظ یا بهینه سازی کیفیت و ویژگی های محصولات است
 7. با ثبت لوگو روند گرفتن مجوز راحت تر می شود

ثبت شرکت کریم خان شرایط مورد نیاز جهت ثبت لوگو را در اختیار شما قرار می دهد و بر آنست تا شما را در راستای ثبت لوگو در کوتاه ترین زمان ممکن یاری دهد.

مدت زمان اعتبار لوگو چقدر است؟

زمان اعتبار قانونی گواهی ثبت لوگو برابر با ده سال می باشد. این مدت با تقاضای صاحب لوگو بابت دوره های متوالی 10 ساله با پرداخت هزینه قابل تمدید می باشد. پس از زمان پایان اعتبار لوگو برای پرداخت هزینه تمدید و جریمه تأخیر جهت تمدید علامت منقضی شده یک مدت زمان 6 ماهه بعنوان زمان ارفاقی در نظر گرفته می شود.

برای ثبت لوگو به نام اشخاص حقیقی چه مدارکی لازم است؟

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی (در صورت حقوقی بودن لوگو ، آگهی تاسیس شرکت ، کپی شناسنامه و کارت ملی تمام اعضای شرکت)
 2. جواز تاسیس (برای لوگو های فارسی)
 3. کارت بازرگانی ( برای لوگو های لاتین یا حتی لوگوهایی که از حروف لاتین در آنها استفاده شده است)
 4. تکمیل فرم اظهارنامه ثبت لوگو
 5. نمونه گرافیکی یا تصویر از لوگو درخواستی در سایز 6×6 سانتی متر
 6. مدت زمان لازم جهت ثبت لوگو ، 60 روز کاری می باشد.

برای ثبت لوگو به نام اشخاص حقوقی چه مدارکی لازم است؟

 1. کپی اسناد ثبتی شرکت،آگهی تأسیس شرکت و آخرین آگهی تغییرات
 2. کپی جواز فعالیت شرکت،که ممکن است به نام مدیر عامل باشد
 3. کپی کارت بازرگانی جهت ثبت لوگو به صورت لاتین
 4. کپی مدارک شناسایی مدیر عامل شرکت
 5. نمونه تصویری از لوگوی مد نظر در ابعاد 10×10 سانتی متر
 6. مهر شرکت

پس از تکمیل مدارک فوق جهت ثبت لوگو شرکت خود می توانید به ثبت شرکت کریمخان مراجعه نمایید و لوگوی خود را به ثبت برسانید.

همه ی صاحبان مشاغل می توانند در کنار نام تجاری محصولات و خدمات خود یک لوگو طراحی نموده و آن را به ثبت برسانند، کارشناسان و متخصصین ثبت شرکت کریم خان در خصوص ثبت لوگو می توانند به خوبی شما را یاری نمایند.

دسته‌بندی نشدهراهنمای ثبت شرکت

اداره ثبت لوگواستعلام ثبت لوگواظهارنامه ثبت لوگوبه ثبت رساندن لوگوپیگیری ثبت لوگوتعرفه ثبت لوگوثبت آرم و برندثبت آرم و لوگوثبت برند و لوگو در ایرانثبت رسمی لوگوثبت علائم لوگوثبت علامت تجاری لوگوثبت لوگوثبت لوگو برای شرکتثبت لوگو برندثبت لوگو تجاریثبت لوگو در ایرانثبت لوگو سایتثبت لوگو شخصیثبت لوگو شرکتثبت لوگو شرکتهاثبت لوگو طراحیثبت لوگو علائم تجاریثبت لوگو علامت تجاريثبت لوگو نشان تجاریثبت لوگو و برندثبت لوگو و شرکتثبت لوگو و علائم تجاریثبت لوگو و علامت تجاریثبت لوگو و نام تجاریثبت لوگو و نشان تجاریثبت لوگوی بین المللیثبت لوگوی تجاریثبت لوگوی شرکتثبت لوگوی شرکت هاثبت لوگوی شرکتهاثبت نام لوگوچگونگی ثبت لوگوچگونه لوگو ثبت کنیمخدمات ثبت لوگوراهنمای ثبت لوگوروزنامه ثبت لوگوروش ثبت لوگوسازمان ثبت لوگوسامانه ثبت لوگوشرايط ثبت لوگوشرایط ثبت آرم و لوگوشرایط ثبت لوگوضوابط ثبت لوگوطریقه ثبت لوگوقوانین ثبت لوگوقيمت ثبت لوگوگواهی ثبت لوگولوگو های ثبت نشدهلوگوي ثبت اسنادمدارک ثبت لوگومدارک ثبت لوگو شرکتمراحل ثبت لوگومراحل ثبت لوگوی شرکتمرکز ثبت لوگومشاوره ثبت لوگومشخصات ثبت لوگونحوه ثبت لوگونحوه ثبت لوگو شرکتنحوه ی ثبت لوگوهزینه ثبت لوگوهزینه ثبت لوگو شرکت

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *